Варикоз і вагітність
27 кві 2015
Період вагітності і народження дитини - це один з найпрекрасніших і пам'ятних моментів в житті кожної жінки. Саме в період вагітності дуже часто виявляються перші ознаки варикозної хвороби, а після пологів, починають швидко прогресувати. Чому так? Гормональні зміни в цей період життя позитивно впливають на організм жінки, проте вагітність не завжди "протікає" гладко. Ті ж гормони, які покращують процеси обміну речовин в організмі, можуть ускладнювати роботу інших органів і систем. Найбільшим змінам піддається сполучна тканина. Це може стати причиною різних проблем: болю в попереку, появи "розтяжок" на шкірі грудей, стегон або живота, плоскостопості.
Згідно зі світовою статистикою, приблизно у 50% жінок протягом першої вагітності з'являються розширенням вени - варикоз. При повторних вагітностях цей відсоток збільшується.
Основними причинами появи варикозних вен при вагітності є:
- «Потужна» гормональна перебудова в організмі жінки (збільшення кількості гормону прогестерону), що може сприяти ослабленню венозної стінки і недостатності венозних клапанів;
- у міру зростання малюка, збільшується розмір матки, яка чинить тиск (компресують) на нижню порожнисту вену (основну вену в черевній порожнині), внаслідок чого сповільнюється відтік крові з нижніх кінцівок і виникає венозний застій (дуже часта причина набряку ніг у вагітних);
- за рахунок збільшення матки, збільшується об'єм циркулюючої венозної крові (до дев'ятого місяця вагітності майже в два рази), що веде до підвищення венозного тиску (перш за все в нижньої порожнистої вени, венах таза і венах нижніх кінцівок)
У чому небезпека варикозу у вагітних?
Природа подбала про те, щоб під час пологів мама не втратила занадто багато крові. Для цього під час вагітності під впливом гормонів кров стає густішою. Згущення крові і венозний застій при варикозі значно підвищують ризик утворення в венах ніг маленьких кров'яних згустків, званих тромбами.
Найбільш грізним ускладненням варикозу при вагітності є тромбофлебіт (запалення венозних стінок з утворенням тромбів в просвіті вени). Дане ускладнення небезпечно, як для майбутньої мами, так і для малюка і дуже часто, при розвитку тромбофлебіту у вагітних потрібно ургентне (невідкладне) хірургічне втручання (кросектомія - перев'язка гирла великої підшкірної вени).
Лікування варикозу у вагітних - дуже складне і вузькоспеціалізоване напрямок в судинної хірургії, з цього не варто обмежуватися консультаціями акушерів-гінекологів або загальних хірургів. Щоб уникнути всіх несприятливих проявів варикозної хвороби під час вагітності, при найменшій підозрі на варикоз, обов'язково варто проконсультуватися у судинного хірурга і / або флеболога, пройти УЗДС вен нижніх кінцівок (нешкідливий метод дослідження), підібрати профілактичний компресійний трикотаж і визначиться з особливостями ведення пологів.
Автор:
Павличенко Віктор Дмитрович MD
©