Синдром тазового повнокров'я
05 січ 2023
Синдром тазового повнокров'я (СТП) або pelvic congestion syndrome — це стан, спричинений тим, що заведено називати «варикозним розширенням вен малого таза».
Через відмінності в анатомії малого таза він зазвичай частіше вражає жінок, ніж чоловіків. Як і у випадку з варикозним розширенням вен на ногах, якщо клапани в тазових венах відмовляють, кров, яка має повертатися з таза назад до серця, залишається в розширених варикозних венах тазу. Це припиняє нормальну циркуляцію крові в органах малого таза, а також призводить до того, що ці великі варикозні вени тиснуть на органи малого таза – сечовий міхур, кишківник, піхву, а також тазове дно.
Основні симптоми тазового повнокров'я:
- Біль (тупа, гостра, пульсуюча) в малом тазу та/або в зоні промежени яка посилюється в кінці дня (після перебування у стані сидячи або стоячи протягом тривалого часу) і зменшується у положенні лежачи
- Варикозні вени на статевих органах (статевих губах, яєчках), великі вени паху та/або промежині, геморой
- Набряк вульви шо не стухє
- Дискомфорт та біль що посилюється під час або після статевого акту
- Болі в попереку, в ногах та патологічні вагінальны кровотечі
Симптоми PCS здебільшого викликані тиском крові на ці структури.
Точно невідомо, яка частка жінок страждає від синдрому застійних явищ у малому тазу. Однак багато досліджень оцінюють, що до третини амбулаторних гінекологічних пацієнток не мають жодної гінекологічної патології. Зазвичай гінекологи ігнорують синдром тазового повнокрів'я, причому дивовижна кількість гінекологів розповідають про «великі варикозні вени в малому тазу», наприклад після УЗД або лапароскопії. Стає очевидним, що багато жінок, які страждають від симптомів повнокрів'я, не проходять відповідних обстежень (трансвагінальне дуплексне ультразвукове сканування), а натомість витрачають час на МРТ, КТ і навіть лапароскопія під загальним наркозом, щоб з'ясувати, що з ними нічого страшного!
Що робити якшо у вас заподозрили СТП:
- Звернутись до флеболога та пройти ультразвукове дуплексне сканування (УЗДС) вен нижніх кінцівок та вен малого тазу
- Звернутись до гінеколога з оглядом та вагінальним УЗД за потреби або уролога
- Пройти додаткові інструментальні методи обстеження (МСКТ, МРТ, ангіографія - якщо призначить лікар)
Чи потрібно при СТП робити хірургічну операцію?
- Покази до лікування СТП дуже обмежені і тіки експертний консіліум лікаря флеболга і гінеколога може кваліфіковано вибрати оптимальний метод лікування.
- В 90% випадків всі види СТП лікуються безопераційними методами, а саме склеротерапія, ехо-склеротерапія, ендовенозна емболізація, лазерне лікування тощо.
Напривиликий жаль, доволі часто виставляються хибні покази до хірургічного лікування СТП. Тому ми завжди радимо пацієнтам пройти консультацію в 2-3 спеціалізованих судиннних центрах для отримання більш об'єктиної та альтернативною точнки зору.
Ми намагаємось покращити розуміння венозних захворювань, зокрема проблем тазових вен. Все більше і більше пацієнтів повинні отримувати правильний діагноз і лікування, а висококваліфікована консультація флеболга та гінеколога звісно допоможе в цьому.
Чекаємо на Вас в АнгіоЛайф
"Нове житя Ваших судин"
Автор:
Мачуський Сергій Миколайович
©