.

Замовити дзвінок

Діагностика венозного тромбозу під час COVID-19

Діагностика венозного тромбозу під час COVID 19

Як запідозрити і встановити діагноз венозного тромбозу під час пандемії COVID-19, згідно з рекомендаціями Європейського товариства судинних хірургів - докладний алгоритм.

Завдяки засобам масової інформації зараз складається ситуація, яка нагадує масову істерію. Багато пацієнтів, які перенесли інфекцію COVID-19 і відчувають будь-який дискомфорт в нижніх кінцівках відразу здають коагулограмму (або ще частіше знаменитий D-димер), щоб перестрахуватися від тромбозу глибоких вен. У ці часи особливо важливо зберігати здоровий глузд і критично оцінювати ситуацію, а допомогти з цим можуть сучасні клінічні рекомендації.

Забігаючи наперед відзначимо кілька важливих речей. По-перше, існують спеціальні валідниє шкали, що дозволяють оцінити ризик венозного тромбозу (низький, середній або високий) і визначити необхідність додаткових тестів (шкала Wells). По-друге, незначне підвищення показників коагулограми (наприклад, ПВ або МНО) рівня тромбоцитів в загальному аналізі крові, або рівня D-димеру НЕ є предиктором підвищеного ризику венозного тромбозу, і не повинно бути приводом для паніки.

Так що в разі підозри на тромбоз глибоких вен, першою дією в діагностичному алгоритмі повинно бути визначення ризику за шкалою Wells (рівень рекомендацій I C). Це простий клінічний інструмент, який включає 9 питань. Лікарі можуть зберегти посилання на цей зручний клінічний калькулятор і використовувати цей інструмент в рутинній практиці: Шкала Wells.

У разі, якщо після підрахунку балів цієї шкали отриманий результат помірної або високої ризик тромбозів, то пацієнту обов'язково повинно бути виконано Ультразвукове компрессионное дослідження, яке має надзвичайно високий рівень специфічності (97,8%) і чутливості (96.5%) для виключення венозних тромбозів проксимальної локалізації ( найбільш небезпечних щодо тромбоемболічнихускладнень) - рівень рекомендацій I C.

У разі низького ризику або неможливості проведення ультразвукового дослідження можливо розглянути виконання такого лабораторного тесту, як визначення рівня D-димеру. Цей аналіз має високу негативну предиктивного цінність, значить, якщо показники в межах норми, то це фактично зі 100% ймовірністю дає право лікарю виключити діагноз венозного тромбозу. У той же час, цей показник незначно підвищується фактично при більшості запальних і інфекційних захворювань, включаючи COVID-19. Цікаво відзначити приклад одного з досліджень в якому в разі значень D-димера <2,000 нг / мл (або 2 FEU / мл) майже в 4 рази перевищує норму (!!!), не було підтверджено жодного випадку венозного тромбозу, адже в більшості ситуацій при наявності активного тромботичного процесу цей показник підвищується якщо не в десятки, то сотні разів! Тому якщо Д-димер підвищений в цьому діапазоні (що після перенесеної гострої інфекції COVID-19 є нормальною ситуацією), це не повинно бути приводом терміново бити тривогу, особливо в разі відсутності симптомів і низького ризику за шкалою Wells. Але в разі позитивного тесту обов'язково потрібно провести ультразвукове дослідження.


У разі, коли дані ультразвукового дослідження не виявляють ознак тромбозу, але зберігається клінічна підозра, можливо повторити УЗД через 5-7 днів (рівень рекомендацій IIa C) або розглянути виконання КТ або МР-венографии (рівень рекомендацій IIa C).

Повний текст клінічних рекомендацій ESVS можна знайти за посиланням гайдлайни ESVS 2021 Тому варто використовувати доказові підходи для діагностики венозних тромбозів, зберігайте критичне мислення в ці непрості часи.

У судинному центрі Ангіолайф виконується повний спектр діагностики (виконання ультразвукового дуплексного сканування вен і призначення дообстеження в разі необхідності) тромбозів глибоких вен, в тому числі асоційованих з коагулопатіями при інфекції COVID-19.

ЧЕКАЄМО ВАС! Запис на консультації за телефонами: (066) 717-77-11 (Viber) (068) 717-77-11 e-mail: angiolifecenter@gmail.com © www.angiolife.com.ua

 

Автор: ©

Залишилися питання?
Заповніть форму і ми самі Вам зателефонуємо!