Лікування хронічного прогресуючого захворювання як лімфостаз або лімфедема нижніх кінцівок потребує спільної роботи лікаря-лімфолога та його пацієнта. Процес лікування займає не один день і вимагає праці та терпіння пацієнта, тому що їх внесок у лікування також має велику роль.
Лікування лімфостазу методом комплексної протинабрякової терапії (КПТ) є досить ретельним процесом, який вимагає дисципліни і модифікації способу життя від пацієнта. Дуже важливо, щоб сам пацієнт усвідомлював, наскільки важливий комплексний підхід у лікуванні захворювання та дотримання рекомендацій лікаря задля досягнення позитивного результату.
КПТ або комплексна деконгестивна (флеболімфатична) постуральна терапія, є сукупністю методів лікування, спрямованих на корекцію порушень у системі кровообігу та лімфатичного дренажу. Цей метод використовується при лікуванні різних захворювань судин та лімфатичної системи, включаючи лімфостаз.
Тривалість курсу лікування методом КПТ залежить від стадії захворювання, ускладнень, які встигли нашкодити лімфатичній системі, маси тіла, віку, супутніх захворювань та інших факторів. У середньому курс КПТ терапії становить від 10 до 20 сеансів тривалістю від 1,5-4 годин деконгестивного лікування щодня.
Лікування спрямоване на максимальне зменшення обсягів кінцівки та збереження такого результату надалі. КПТ терапія включає:
- Мануальний лімфодренаж (MLD) – це унікальна методика, яка активізує та підвищує лімфангіомоторику (скоротливу активність лімфатичних судин), яка залишається підвищеною протягом 6 місяців після лікування. MLD проводять сертифіковані спеціалісти АНГІОЛАЙФ щодня протягом 40-90 хв, протягом 20 сеансів.
- Компресійний бандаж накладається після MLD, він є системою багатошарового накладання бинтів і лімфо-прокладок, різних розмірів і щільності. Компресійний бандаж створює правильний градієнт тиску на м'які тканини та розташовані в них лімфатичні судини і тим самим створює
правильний струм лімфи.
- Пневмолімфопресинг (Пневмокомпресійна терапія) - це апаратний вид масажу, з використанням спеціальних пристроїв, а саме компресійних пневмо-манжет, щоб створювати коригувальний тиск навколо кінцівки пацієнта. Це покращує циркуляцію лімфи та крові, що, у свою чергу, помахає знизити набряк та симптоми лімфедеми.
- Лікувальна фізкультура для поліпшення лімфоміокінезії забезпечує активізацію одного з головних механізмів транспорту лімфи - м'язову помпу. М'язове скорочення здавлюють судини і цим провокують просування лімфи вгору.
- Догляд за шкірою підвищує захисну функцію шкіри і тим самим знижує ризики таких ускладнень як: бешихове запалення, трофічні зміни шкіри, лімфорея, виразки.
- Компресійний трикотаж. Індивідуальну компресійну білизну (гольфи, панчохи, колготи) пацієнти носять після закінчення лікування для збереження та підтримання досягнутого результату. Оскільки попередні етапи спрямовані на максимальне зменшення обсягів кінцівки. Для хворих з лімфедемою необхідно носити компресійну білизну 3-4 класу компресії, плоскої в'язки за індивідуальними параметрами об'єму кінцівки. Тільки правильний підбір та зняття індивідуальних вимірів забезпечить створення правильної, лікувальної компресії.
- Регулярне виконання самомасажу. Щоденне виконання самомасажу після проведеного курсу КПТ терапії дозволяє закріпити результат лікування на довгі місяці.
Дивитись ВІДЕОУРОК по самомасажу лімфедеми ніг
Також велику роль у набряку відіграє - модифікації способу життя, заснована на:
- нормалізації маси тіла (при цьому покращується не тільки циркуляція лімфи та венозний відтік від нижніх кінцівок, а й функціонування серцево-судинної та опорно-рухової системи в цілому)
- правильному харчування та дієта (обмеження кухонної солі, високовуглеводних продуктів та алкоголю)
- дотримання водного балансу, а також споживання достатньої кількості рідини
- позбавлення від шкідливих звичок
- здоровий сон та відпочинок
- адекватно підібраного фізичного навантаження та спорту (ведення активного способу життя, фізична активність протягом дня дозволяє значно знизити затримку «зайвої» рідини в організмі людини)
Дієта при лімфостазі може відігравати важливу роль у керуванні цим станом. Ось кілька загальних рекомендацій, які можуть бути корисними при лімфостазі:
- Помірне споживання солі: Занадто багато солі може сприяти затримці рідини в тканинах та посилити набряклість. Тому намагайтеся обмежувати споживання солі.
- Правильні жири: Віддайте перевагу поліненасиченим жирам (наприклад, омега-3 і омега-6 жирні кислоти), які містяться в рибі, горіхах, насінні льону, чиа та інших продуктах.
- Білок: Переконайтеся, що ви отримуєте достатню кількість білка, оскільки він необхідний підтримки здоров'я тканин і м'язів.
- Фрукти та овочі: Використовуйте багато свіжих фруктів та овочів. Вони містять вітаміни, мінерали та антиоксиданти, які можуть допомогти у підтримці здоров'я лімфатичної системи.
- Об'єм рідини, що споживається: Пийте достатню кількість води, щоб підтримувати нормальний обмін речовин і зменшити ризик затримки рідини. Однак, якщо у вас є проблеми з нирками, важливо обговорити з лікарем оптимальний обсяг рідини, що споживається.
- Обмеження алкоголю та кофеїну: Уникайте зайвого вживання алкоголю та кофеїну, оскільки вони можуть сприяти дегідратації організму.
Важливо пам'ятати, що кожна людина унікальна, і дієта може бути адаптована під конкретні потреби та рекомендації лікаря. Перед внесенням кардинальних змін до дієти завжди краще обговорити їх із медичним фахівцем, щоб переконатися, що вони підходять саме вам.
Дотримання всіх рекомендацій, а також додаткових порад після очної консультації в АНГІОЛАЙФ суттєво покращить роботу вашої лімфатичної системи.
Фахівці Судинного центру АнгіоЛайф навчать Вас спеціальним вправам, які допоможуть позбутися набряклості та пастозності в кінцівках навіть у домашніх умовах.
Лімфологи АНГІОЛАЙФ дають 100% гарантію на зменшення набряку після 20 денного курсу КФПТ терапії.
Відкликання пацієнта з лімфостазом ніг після лікування АНГІОЛАЙФ.
Записатись на консультацію з приводу лімфостазу та лімфедеми у Києві за телефонами:
моб. (066) 313-33-00
моб. (068) 313-33-00
У Запоріжжі за телефонами:
моб. (066) 717-77-11
моб. (068) 717-77-11
www.angiolife.com.ua
e-mail: angiolifecenter@gmail.com