Класифікація лімфостазу та лімфедеми
28 бер 2018
Лімфедема (лімфостаз) - це хронічне прогресуюче захворювання, що виникає в зв'язку з порушенням транспорту лімфатичної рідини і супроводжується збільшенням в обсязі кінцівки в результаті накопичення в міжклітинному просторі рідини багатої білком.
Існує безліч класифікацій лімфедеми, але на даний момент найбільш сучасна і повна класифікація запропонована E. Foeldi і M. Foeldi в 1991р.
Згідно першої класифікації по M. Foeldi лімфедема буває:
- злоякісна - лімфедема внаслідок порушення транспорту лімфи, викликана злоякісним процесом в організмі (онкопроцесом).
- доброякісна - це всі інші лімфедеми які не пов'язані з онкологічним процесом.
Згідно з другою другий класифікації по M. Foeldi розрізняють первинну і вторинну лімфедеми.
- Первинна буває: вродженої, ранньої (маніфестація до 35 років), пізня (маніфестація після 35 років)
- Вторинна лімфедема є наслідком: запальних захворювань лімфатичної системи, травм, хірургічних втручань, наслідком лікування онкологічних захворювань.
В процесі розвитку лімфедеми виділяють наступні стадії:
- 0 стадія - латентна. У тканинах є морфологічні зміни, але набряк ще відсутня, або дуже маловираженим
- 1 стадія - самостійно оборотна. За ніч набряк може зменшиться або зникнути повністю. На даній стадії набряк м'який, шкіра гладенька, при натисканні в області набряку залишається ямка. Набряк помітний до вечора після фізичного навантаження, безболісний, викликає тяжкість в кінцівки. На тлі комплексної фізичної протинабрякової терапії (КФПТ) можна усунути повністю набряк. При відсутності належного лікування захворювання поступово переходить у 2 стадію.
- 2 стадія - самостійно необоротна. За ніч набряк не зменшується. Набряк щільний, ямка при натисканні не утворюється в результаті патогенетичних змін в тканинах. Шкіра стає на вигляд як лимонна кірка, щільна. Ця стадія є необоротною, якщо не звертатися до лімфолога і не проводити лікування.
- 3 стадія - слоновість. Набряк щільний з трофічними змінами шкіри, гіперкератозом, ліхенізацією, папіломатозними виростами. Зміни кольору шкіри істотні, з'являються глибокі складки, анатомічний контур кінцівки змінюється і деформується.
При несвоєчасному зверненні пацієнта до фахівця, можуть виникати ускладнення лімфедеми:
- тяжкість і біль у кінцівці
- трофічні зміни шкіри (трофічні виразки і індурації)
- лімфорея і лімфангаіт
- Бешиха
- слоновість
Всі перераховані вище ускладнення призводять до непрацездатності пацієнта і на тривалий період часу "вибивають" зі звичного ритму життя. Не затягуйте з лікуванням, запишіться на консультацію до лімфолога сьогодні!
Автор:
Расул-заде Сона Таріелівна MD
©