.

Заказать звонок

Тромбофлебит и тромбоз поверхностных вен

Тромбофлебит | Операция или нет

Тромбофлебіт або тромбоз поверхневих вен – це гостре запалення стінок поверхневих вен (підшкірних або варикозних), з формуванням всередині цих вен згустків крові (тромбів). Історично склалось, що термін тромбофлебіт стосується лише підшкірних вен, а якщо мова йде про ураження глибоких вен – це називається просто тромбозом.

 

Це захворювання найчастіше вражає поверхневі вени нижніх кінцівок. Здебільшого гострий тромбофлебіт виникає як ускладнення варикозу (варикозної хвороби), коли тромби формуються у варикозно-змінених підшкірних венах ніг (варикотромбофлебіт). Також тромбофлебіт може траплятися і в інших частинах тіла, наприклад у венах рук після крапельниць. Тромб, що утворюється у вені, може перешкоджати нормальному кровообігу і спричиняти набряк, біль і почервоніння ураженої ділянки.

 

Чим для життя небезпечний тромбофлебіт?

При прогресуванні запалення вен можливе поширення тромбів з підшкірних вен до рівня пахової складки. У таких випадках тромб може «пролізти» у глибокі вени, а далі мігрувати (улетіти) у судини легень, цей стан називається тромбоемболія легеневої артерії (ТЕЛА) і може загрожувати життю. Саме так, тромби відриваються з вен ніг і вже потім попадають в серце або в легені!

 

тромб      ТЕЛА 

Причини тромбофлебіту

Основні причини тромбофлебіту включають:

  1. Пошкодження венозної стінки. Це може статися внаслідок травм, ін'єкцій, або хірургічного втручання.
  2. Застій крові. Довге сидіння або лежання (наприклад, під час тривалих подорожей або після операцій) може призвести до застою крові в ногах і підвищити ризик утворення тромбів.
  3. Порушення згортання крові. Деякі захворювання, генетичні фактори або прийом певних медикаментів можуть збільшити здатність крові згортатися, що сприяє утворенню тромбів.

 

 

Симптоми тромбофлебіту

Тромбофлебіт може проявлятися різними симптомами, в залежності від ступеня і локалізації захворювання. Найбільш поширені симптоми включають:

  • Біль і набряк. Уражена вена часто стає чутливою до дотику, а область навколо неї може бути набряклою і болючою. Можливе формування набряку стопи та гомілки біля кісточок. При рухах, зміні положення тіла вена може «натягуватись». Прогностично поганим симптомом є збільшення ступеню болю та почервоніння, а також наростання та розповсюдження вгору по нозі, знизу і догори, від гомілки до паху. У такому випадку необхідно негайно звернутися до судинного хірурга, тому що цей стан небезпечний ускладненням у вигляді тромбозу глибоких вен а також тромбоемболії легеневої артерії.
  • Почервоніння та підвищення температури шкіри. Шкіра над ураженою веною може бути червоною і гарячою на дотик. Також може підвищуватись загальна температура тіла (озноб).
  • Утворення затвердінь та вузлів. Відчувається ущільнення або вузлики вздовж ураженої вени.

 

Лікування тромбофлебіту

Лікування тромбофлебіту зазвичай амбулаторне, залежить від ступеня ураження і може включати такі методи:

  1. Компресійна терапія.Носіння спеціальних компресійних гольфів або панчох допомагає покращити кровообіг у венах і зменшити набряки. Вид та клас компресії підбирає судинний хірург під час консультації.
  2. Медикаментозне лікування.Використовують нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП) для зняття запалення і болю, у вигляді пігулок та мазей. У багатьох випадках, коли є ризик поширення тромбу та виражені симптоми запалення, призначають антикоагулянти, які розріджують кров і запобігають подальшому утворенню тромбів і таким чином пришвидшують одужання. Вид препарату, спосіб застосування та терміни визначає лікар, нерідко лікування пігулками триває більше трьох місяців.
  3. Фізіотерапія.Рухливість є важливою для поліпшення кровообігу. Лікар може рекомендувати легкі вправи або піші прогулянки.
  4. Хірургічне втручання. За сучасними стандартами, показання до оперативного лікування тромбофлебіту дуже обмежені. У Європейських клініках левова частка всіх видів тромбофлебіту лікуються без хірургії.

Після розсмоктування тромбів за допомогою медикаментів для зниження ризиків повторних тромбофлебітів планується лікування варикозно-змінених вен безопераційними методиками: склеротерапія, лазерна коагуляція, радіохвильова абляція, біоклей та інші.

 

 

Профілактика тромбозу поверхневих вен

Запобігти тромбофлебіту можна за допомогою здорового способу життя, а саме:

  • Активний спосіб життя: регулярні фізичні вправи, особливо ходьба, для поліпшення кровообігу.
  • Контроль ваги: підтримка здорової ваги для зменшення навантаження на вени.
  • Гідратація: достатнє вживання води для запобігання згущенню крові.
  • Відмова від паління: зменшення ризику утворення тромбів.
  • Компресійні панчохи: використання для поліпшення венозного кровообігу під час статичних навантажень (наприклад авіаперельотів)
  • Часті перерви під час сидіння: уникання тривалого сидіння або стояння.
  • Контроль гормональних препаратів: обережне використання гормональних контрацептивів або замісної терапії.
  • Регулярні медичні огляди у флеболога: своєчасна діагностика та лікування захворювань вен.

Також важливим є своєчасне лікування варикозно-змінених вен, до виникнення тяжких ускладнень.

 

Висновок

Тромбофлебіт є серйозним захворюванням, яке вимагає своєчасної діагностики та лікування. При появі симптомів необхідно негайно звернутися до лікаря для визначення оптимальної стратегії лікування.

 

Якщо ви запідозріли у себе симптоми тромбофлебіту або просто хочете провести діагностику судин звертайтесь в ANGIOLIFE.

У нас накопичений унікальний досвід діагностики, лікування та профілактики тромбозу поверхневих вен.

Автор: ©

Получите консультацию
об услугах по телефону
Остались вопросы?
Заполните форму и мы сами Вам перезвоним!